Znak obce Břežany
obec Břežany
okres Znojmo, Jihomoravský kraj
Znak obce Břežany
obec Břežany
okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Změny od 11. 12. 2016

Název zdroje zprávy: IDS JMK
Datum zprávy: 01.12.2016

V tradičním termínu celoevropských změn jízdních řádů dochází od neděle 11. prosince 2016 k úpravám jízdních řádů i v Jihomoravském kraji a ve městě Brně.

Připravili jsme přehled novinek v regionální autobusové a železniční dopravě.

Nové regionální vlakové a autobusové jízdní řády budou postupně zveřejněny na webu www.idsjmk.cz a současně budou nahrány i do vyhledávačů nejpozději v pondělí 5. prosince.   Výjimkou budou jízdní řády linek městské dopravy v Brně (linky 1 až N99) zpracovávané Dopravním podnikem města Brna. Ty budou zveřejněny později.

Železniční dálková doprava

Z důvodu sjednocení číslování dálkových vlaků v rámci celé České republiky dochází na žádost Ministerstva doprava k přečíslování rychlíkových linek IDS JMK označených původně jako R2 až R7 na nová čísla odpovídajícím celostátnímu číslování.

Nové označení rychlíků:

R2 - R19 (Brno - Březová nad Svitavou )

R3 - R9 (Brno - Tišnov)

R4 - R11 (Brno - Náměšť nad Oslavou)

R5 - R13 (Brno - Břeclav - Hodonín - Moravský Písek)

R6 - R56 (Brno - Kyjov - Veselí nad Moravou)

R7 - R8 a R12 (Brno - Vyškov - Nezamyslice)

R19 Vzniká nové spojení z Brna v 5:00 do Prahy. Tento vlak zastaví v Blansku, Skalici nad Svitavou a v Letovicích.
 

Železniční regionální doprava

Na lince S2 Brno – Letovice se přidává nový vlak z Brna v 14:44 do Blanska a dále vlak S2 z Blanska v 17:10 je protažen až do Rájce – Jestřebí. V odpolední době tak v době školního roku vzniká pravidelný patnáctiminutový takt v úseku Brno – Blansko.
Na lince S3 Břeclav – Brno – Tišnov – Níhov se ve školním roce přidává pár vlaků z Brna v 13:54 do Hrušovan u Brna a zpět. Dále je 1 pár vlaků protažený z Tišnova (8:13) do Kuřimi (do Brna hl.n. 8:51).
Na lince R56 přibývá v pracovní dny žádaný spěšný vlak Nesovice - Brno hl.n. (6:33).
Na lince S6 přibývá v sobotu vlak Nesovice - Brno hl.n. (8:20) a dále v pracovní dny a v sobotu cestujícími žádaný vlak z Brna (23:10) do Nemotic.
Na lince S8 Břeclav – Mikulov jsou zavedena sobotní spojení umožňující pozdější návrat z Mikulovska a Lednice do Brna.
Cykloturistický Expres Pálava – Podyjí bude z důvodu výluky mezi Břeclaví a Mikulovem veden dvěma trasami – od Velikonoc do června pojede z Brna do Mikulova přes Hrušovany nad Jevišovkou. Později se vrátí na původní trasu z Brna přes Břeclav a Mikulov do Znojma a Šatova.

Regionální autobusová doprava

Upravují se jízdní doby frekventovaných linek 701 a 702 (z Brna do Pozořic a Mokré-Horákova). Přidání dalšího vozidla umožní lepší stabilitu jízdního řádu včetně možnosti přestupu na přípoje zejména u kruhového objezdu u Bedřichovic na linku 151 směr Podolí a Šlapanice.

V souvislosti s přidáním nového večerního vlaku linky S6 dojde ve večerních hodinách pracovních dní k úpravě navazujícího spojení k poliklinice ve Slavkově u Brna, Němčan a Hodějic.
První ranní spoje linky 402 z Popůvek pojede již z Říčan do Brna (zavedení spojení z Říčan a Ostrovačic na 6:30 do Brna).
Na lince 41 nový spoj v pracovních dnech s odjezdem v 8:01 z Lelekovic do Brna.
Na lince 262 je zaveden nový spoj po 18. hodině pro místní části Boskovic Hrádkov a Vratíkov a obce Okrouhlá za finanční spoluúčasti města Boskovice a obce Okrouhlá.
Nové ranní spojení v nepracovních dnech na lince 251 v úseku Velké Opatovice – Boskovice.
Nový spoj na lince 551 v 5:10 z Kobylí do Klobouků u Brna.
Úpravy městské dopravy ve Znojmě tak, aby bylo možné stihnout ve Znojmě první ranní spoj linky 108 ze Znojma do Brna v pracovních dnech.
Úpravy v městské dopravě v Adamově u linky 215, které zejména zlepší spojení školáků do Blanska a Brna.
Ukončení výluky Lednice – Podivín (již od 1. 12. 2016) a s tím související úpravy jízdních řádů zejména linek 555 a 570.

Městská doprava v Brně

Mimo změn představených Dopravním podnikem města Brna považujeme za nutné zmínit důležitou novinku v Brně využitelnou i pro cestující z mimobrněnských oblastí. Jedná se o expresní linku E56, která spojí Bohunický kampus s Pisárkami, královopolským nádražím a Technonologickým parkem. V Králově Poli bude navazovat na vlaky od Tišnova a doba jízdy z Tišnova či Kuřimi do Pisárek či k bohunické nemocnici se významně zkrátí.
Podobné zlepšení zaznamenají cestující od Rosic či Ivančic. I jim se díky přestupu u kampusu razantně zkrátí doba cesty do Králova Pole nebo do Technoparku.