Znak obce Břežany
obec Břežany
okres Znojmo, Jihomoravský kraj
Znak obce Břežany
obec Břežany
okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Přehled nejdůležitějších úprav v Tarifu IDS JMK od 1. 1. 2017

Název zdroje zprávy: IDS JMK
Datum zprávy: 01.12.2016

Vážení cestující,

od 1. 1. 2017 dochází k drobným změnám v Tarifu IDS JMK. Kompletní informace budou postupně uveřejňovány na webu a na facebooku IDS JMK.

Děti do 10 let
Děti od 6 do 10 let budou moci v zónách 100 + 101 bez ohledu na druh dopravy (MHD, autobusy, vlaky) cestovat bezplatně. Protože jim tomu účelu bude vydána průkazka IDS JMK s bezplatným kupónem, budou moci využívat i kombinaci jízdních dokladů při cestách mimo Brno a ušetří tak za cestu po bezplatných zónách.

Sjednocení a zpřehlednění pravidel pro přepravu jízdních kol

Dochází ke zjednodušení: Držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100 + 101 získají nově možnost bezplatné přepravy jízdního kola v těchto zónách vedle autobusů, tramvají a trolejbusů i ve vlacích. Vedle toho se sjednocují pravidla pro přepravu kol pro osoby, které nemají předplatní jízdenku pro Brno. Ty za veškerou přepravu v Brně za jízdní kolo zaplatí základní jízdné (dosud ve vlacích základní jízdenky a v tramvajích, trolejbusech a autobusech zlevněné jízdenky).

Základ pro vytvoření krátkodobých jízdenek pro turisty v Brně

Tarif zavádí virtuální elektronické jízdenky na 2 až 30 dnů. Tyto jízdenky mohou sloužit jako základ pro vytvoření turistických karet pro Brno.

Vyřešení problémů cestujících, kterým chybí jedna zóna

Nově se zavádí možnost dokoupení kupónu pro 1 zónu. Dříve byla možnost koupě kupónu pro minimálně 2 a více zón. Nový doplatkový kupón umožní doplnění jedné chybějící zóny např. lidem, kteří mají roční předplatní jízdenku pro Brno a z Brna se odstěhovali do nejbližšího okolí, zaměstnancům DPMB žijícím mimo Brno nebo příslušníkům Policie ČR vlastnícím zvláštní kupón pro Brno. Jednozónový kupón bude důležitý i pro brněnské občany, kteří budou chtít využít příspěvek na roční předplatní jízdenku základní roční a jezdí do zaměstnání do blízkého okolí Brna.

Výrazně zjednodušení administrativy pro studenty 15 až 26 let

V mimobrněnské oblasti se odbourává povinnost studentů si pro vyřízení předplatní jízdenky vyřizovat navíc žákovský průkaz. Nově mají možnost si předplatní jízdenku vyřídit bez ohledu na to, odkud a kam cestují, nemusejí dokládat místo bydliště a místo školy. Obdobným způsobem byly při poslední změně tarifu úspěšně vyřešeny problémy s předplatními jízdenkami pro děti do 15 let.

Nová jednodenní jízdenka pro držitele průkazu ZTP/P

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P si budou moci nově pořídit jízdenku s platností 24 hodin, která jim umožní neomezené cestování po celém IDS JMK. Cena jízdenky bude 35 Kč.