Znak obce Břežany
obec Břežany
okres Znojmo, Jihomoravský kraj
Znak obce Břežany
obec Břežany
okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Šachový klub Břežany

10 let historie ŠK Břežany – Pravice
2005 - 2015

Šachy se v Břežanech jistě hrají od nepaměti. K průlomu a novodobému rozšíření této hry se svým přičiněním a osvětou v devadesátých letech dvacátého století zasloužil Jaroslav Rachůnek, který však následně v soutěžním organizovaném uspořádání dále nepokračoval.

Takřka pravidelnou hrou v pojetí samouků ji intenzivně a veřejně dále po dobu cca 10 let udržovali při životě snad a pouze jen Pavel Bartl a Miroslav Rachůnek.

Nový náboj přineslo tzv. „turnajové období“, ve kterém neformále měřili své síly dosud amatérští šachisté Břežan a Pravic. Obec Pravice disponovala vždy vyšším počtem občanů znalých této královské hry oproti obci Břežany. Především odsud pocházející bratři Luboš Forman a Robert Forman byli a jsou zdejšími výkonově proslulými šachisty.

Intervencí šachového matadora Františka Byloka z Hrušovan nad Jevišovkou se takto volně utvořené skupině otevřela cesta k soutěžní registrované týmové hře. Tato výzva byla přijata a realizována. Od roku 2005 se tak oficiálně datuje činnost šachového klubu s názvem
ŠK Břežany – Pravice. 

Základní zařazení a celá desetiletá éra ŠK je v okresním přeboru 5-ti členných družstev Znojemska. Zastoupení mužstev v této soutěži je z obcí Hrušovany nad Jevišovkou, Hodonice, Dobšice, Znojmo (3x), Štítary (2x) a Šumná. Výkony mužstev v okresním přeboru jsou stabilně výkonnostně velmi vyrovnané. Břežanští se obvykle pohybují v horní polovině tabulky.

 Základní sestavu s cca 12 hráči, krátce po vzniku doplnili místní zkušený šachista Dominik Hicl a od r. 2007 Zbyněk Gabrhel, který následně 2 sezóny získával zkušenosti jako host v týmu TJ Sokol Dobšice. 

Pro sezóny 2009/2010/2011 získává klub významné posily – hostujícího hráče z ŠK Tatranu Poštorná – Tomáše Vrzala (ELO 1784) a domácího Zdeňka Makovičku (ELO 1700).
V letech 2009 – 2011 tak hraje šachový klub dokonce se dvěma týmy „A“ a „B“.

V následujících letech krystalizuje hráčský kádr a eliminuje se fluktuace některých členů. Do týmu přichází a na stálo jej doplňují přespolní posily, jmenovitě: J. Sedlačík (Čejkovice), V. Drahokoupil (Litobratřice) a V. Losík (Damnice), za místní obyvatele také Petr Musil. Klub o další rok později pokračuje opět už jen s jedním mužstvem.

V průběhu existence klubu v něm nakrátko působili také: Novák M., Smittal F. a Smittal R., Fuchs J., Čundrle J., Novotný L., Stuchlík P. a mnozí další, kteří však do týmové hry nezasáhli. 

Sezóna 2013/2014 se po letech úsilí stává vítězným ročníkem!
ŠK Břežany-Pravice vítězí v celé  soutěži a „dobývá okresní šachový Olymp“.

Vítězství v okresní soutěži s sebou přináší také právo postupu do vyšší oddílové soutěže, a to krajského přeboru II. třídy osmičlenných družstev (KP II). Po zralé úvaze ŠK Břežany-Pravice právo postupu nevyužívá a soustředí se na stabilizaci své činnosti pro případnou druhou možnost postupu do vyšší soutěže:

 • pravidelnost tréninkových aktivit
 • orientace na posílení kádru
 • posílení vratkého finančního a materiálového zázemí
 • získání více rozhodcovských licencí
 • hostování v týmech hrajících v soutěži KP II

V současnosti (2015/2016) tvoří aktivní hráčskou základnu a stabilní sestavu:

 1. Forman Lubomír (ELO 1718)
 2. Forman Robert (ELO 1662)
 3. Makovička Zdeněk (ELO 1700)
 4. Gabrhel Zbyněk (ELO 1564)
 5. Bartl Pavel (ELO 1409)
 6. Rachůnek Miroslav (ELO 1549)
 7. Drahokoupil Vladan
 8. Losík Vladímír
 9. Hicl Dominik (ELO 1351)
 10. Sedlačík Jaroslav

15. 2. 2016 zapsal:  M. Rachůnek